Girls 2008 bests

20-POINT GAMES

36 – Christina Foggie, Lenape (vs. Williamstown)
28 – Daimis Ortiz, Oakcrest (vs. Wildwood)
26 – Jimeana Loatman, Bridgeton (Hatboro-Horsham)
26 – Christina Foggie, Lenape (vs. Holy Spirit)
26 – Ashley Giedemann, Washington Twp. (vs. Sacred Heart)
25 – Nina Voith, Germantown Friends (vs. Egg Harbor Township)
24 – Ashley Durham, Sacred Heart (vs. Washington Twp.)
22 – Nina Voith, Germantown Friends (vs. Lower Cape May)
22 – Ashley Durham, Sacred Heart (vs. Absegami)
22 – Seriftat Junaid, Camden Catholic (vs. Methacton)
21 – Sara Strybuc, Arch Bishop Ryan (vs. Williamstown)
20 – Devin Gold, Council Rock North (vs. Ocean City)
20 – Charity Harris, Vineland (vs. Seneca)

 

DOUBLE-DOUBLE GAMES

Ashley Giedemann, Washington Twp. (26 points, 15 rebounds vs. Sacred Heart)
Jimeana Loatman, Bridgeton (26 points, 10 rebounds vs. Hatboro-Horsham)
Seriftat Junaid, Camden Catholic (22 points, 13 rebounds vs. Methacton)
Jimeana Loatman, Bridgeton (19 points, 16 rebounds vs. Oakcrest)
Carly Strickland, Seneca (19 points, 14 rebounds vs. Vineland)
Alex Matthews, Lower Cape May (16 points, 14 rebounds vs. Germantown Friends)
Sara Strybuc, Archbishop Ryan (16 point, 10 rebounds vs. Holy Spirit)
Shadasia Farrell, Bridgeton (15 points, 12 rebounds vs. Hatboro-Horsham)
Jessie Mooers, Middle Township (14 points, 11 rebounds vs. Kennedy-Kenrick)
Meredith Schoyer, Ocean City (13 points, 10 rebounds vs. Methacton)
Seriftat Junaid, Council Rock North (12 points, 11 rebounds vs. Camden Catholic)
Carly Strickland, Seneca (11 points, 11 rebounds vs. Neshaminy)
Jasmine West, Germantown Friends (10 points, 14 rebounds vs. Egg Harbor Township)
Talia East, Friends Central (10 points, 10 rebounds vs. Mainland)
Keelin McGee, Mainland (10 points, 10 rebounds vs. Friends Central)

 

10-REBOUND GAMES

16 – Jimeana Loatman, Bridgeton (vs. Oakcrest)
15 – Ashley Giedemann, Washington Twp. (vs. Sacred Heart)
14 – Alex Matthews, Lower Cape May (vs. Germantown Friends)
14 – Carly Strickland, Seneca (vs. Vineland)
14 – Tyesha Simmons, Sacred Heart (vs. Washington Twp.)
14 – Jessie Mooers, Middle Township (vs. Paul VI)
14 – Jasmine West, Germantown Friends (vs. Egg Harbor Township)
14 – Biz Meschio, Hatboro-Horsham (vs. Wildwood)
13 – Jasmine West, Germantown Friends (vs. Lower Cape May)
13 – Seriftat Junaid, Camden Catholic (vs. Methacton)
13 – Nicole Cataline, Lower Moreland (vs. Millville)
12 – Maggie Senatore, Wildwood Catholic (vs. Wildwood)
12 – Shadasia Farrell, Bridgeton (vs. Hatboro-Horsham)
12 – Cindy Grohman, Oakcrest (vs. Wildwood)
11 – Carol Patalivo, Highland (vs. Paul VI)
11 – Laura Gomez, Highland (vs. Paul VI)
11 – Jessie Mooers, Middle Township (vs. Kennedy-Kenrick)
11 – Carly Strickland, Seneca (vs. Neshaminy)
11 – Seriftat Junaid, Council Rock North (vs. Camden Catholic)
11 – Talia East, Friends Central (vs. Merion Mercy)
10 – Kinu Butler, Bridgeton (vs. Oakcrest)
10 – Ashley Adams, Oakcrest (vs. Wildwood)
10 – Biz Meschio, Hatboro-Horsham (vs. Bridgeton)
10 – Jimeana Loatman, Bridgeton (vs. Hatboro-Horsham)
10 – Kinu Butler, Bridgeton (vs. Hatboro-Horsham)
10 – Vicki Smith, Paul VI (vs. Highland)
10 – Sara Strybuc, Archbishop Ryan (vs. Holy Spirit)
10 – Talia East, Friends Central (vs. Mainland)
10 – Keelin McGee, Mainland (vs. Friends Central)
10 – Meredith Schoyer, Ocean City (vs. Methacton)
10 – Margaret Corzel, Merion Mercy (vs. Friends Central)

 

7-ASSIST GAMES

7 – Alyse Maiden, Washington Twp. (vs. Sacred Heart)