Girls 2009 bests

20-POINT GAMES

26 – Nicole Angelo, Camden Catholic (vs. Vineland)
25 – Sahqui Coppage, Salem (vs. North Penn)
23 – Ashley Giedemann, Washington Twp. (vs. Methacton)
23 – Loretta Kelly, Wildwood (vs. Wildwood Catholic)
23 – Alicia Cox, Vineland (vs. Salem)
22 – Alicia Cox, Vineland (vs. Camden Catholic)
22 – Betnijah Laney, Smyrna (vs. Wildwood Catholic)
21 – Kerri Weber, Paul VI (vs. Absegami)
21 – Kristine Miller, Oakcrest (vs. Lower Cape May Regional)
21 – Brittany Snow, Seneca (vs. Middle Twp.)
21 – Loretta Kelly, Wildwood (vs. Millville)
20 – Genevieve Okoro, Eastern (vs. Ocean City)
20 – Lauren Ruhl, Methacton (vs. Central Bucks East)
20 – Ashley Giedemann, Washington Twp. (vs. Lower Moreland)
20 – Joanna Persiano, Holy Spirit (vs. Council Rock South)

 

DOUBLE-DOUBLE GAMES

Ashley Giedemann, Washington Twp. (23 Points, 11 Rebounds vs. Methacton)
Betnijah Laney, Smyrna (22 Points, 16 Rebounds vs. Wildwood Catholic)
Alicia Cox, Vineland (22 Points, 11 Rebounds vs. Camden Catholic)
Kristine Miller, Oakcrest (21 Points, 10 Rebounds vs. Lower Cape May Regional)
Genevieve Okoro, Eastern (20 Points, 11 Rebounds vs. Ocean City)
Jade Howard, St. Joseph (18 Points, 12 Rebounds vs. C.B. West)
Chelsea Grover, Seneca (17 Points, 15 Rebounds vs. Mainland)
Addy Carenny, Camden Catholic (16 Points, 14 Rebounds vs. Vineland)
Talia East, Friends Central (16 Points, 13 Rebounds vs. Eastern)
Sahqui Coppage, Salem (16 Points, 11 Rebounds vs. Vineland)
Sarah Martin, Central Bucks East (15 Points, 12 Rebounds vs. Lower Moreland)
Chelsea Grover, Seneca (15 Points, 11 Rebounds vs. Middle Twp.)
Brittany Snow, Seneca (15 Points, 10 Rebounds vs. Mainland)
Marissa Staley, Lower Cape May Regional (14 Points, 10 Rebounds vs. Oakcrest)
Serifat Junaid, Camden Catholic (13 Points, 15 Rebounds vs. North Penn)
Serifat Junaid, Camden Catholic (13 Points, 12 Rebounds vs. Vineland)
Kinu Butler, Bridgeton (12 Points, 13 Rebounds vs. Wildwood)
Julia Duggan, Ocean City (10 Points, 14 Rebounds vs. Nazareth Academy)
Brittany Harden, Sacred Heart (11 Points, 10 Rebounds vs. Paul VI)
Laura Martin, Wildwood Catholic (10 Points, 10 Rebounds vs. Wildwood)
Nia Blevins, Eastern (10 Points, 10 Rebounds vs. Ocean City

 

10-REBOUND GAMES

16 – Betnijah Laney, Smyrna (Wildwood Catholic)
15 – Chelsea Grover, Seneca (vs. Mainland)
15 – Junaid Senifat, Camden Catholic (vs. North Penn)
14 – Marissa Staley, Lower Cape May Regional (vs. Hatboro-Horsham)
14 – Kinu Butler, Bridgeton (vs. Burlington City)
14 – Julia Duggan, Ocean City (vs. Nazareth Academy)
14 – Addy Carenny, Camden Catholic (vs. Vineland)
14 – Quashaya Hayes-Curry, Bridgeton (vs. Wildwood)
13 – Kinu Butler, Bridgeton (vs. Wildwood)
13 – Talia East, Friends Central (vs. Eastern)
12 – Serifat Juniad, Camden Catholic (Vineland)
12 – Julia Duggan, Ocean City (vs. Eastern)
12 – Jade Howard, St. Joseph (vs. C.B. West)
12 – Karen Chikezie, Egg Harbor Twp. (vs. Kennedy-Kenrick)
12 – Sarah Martin, Central Bucks East (vs. Lower Moreland)
12 – Carlie Senatore, Wildwood Catholic (vs. Wildwood)
11 – Talia East, Friends Central (vs. Nazareth Academy)
11 – Sahqui Coppage, Salem (vs. Vineland)
11 – Quashaya Hayes-Curry, Bridgeton (vs. Burlington City)
11 – Genevieve Okoro, Eastern (vs. Ocean City)
11 – Alicia Cox, Vineland (vs. Camden Catholic)
11 – Theresa Krawiec, Salem (vs. Vineland)
11 – Chelsea Grover, Seneca (vs. Middle Twp.)
11 – Ashley Giedemann, Washington Twp. (vs. Methacton)
11 – Mackenzie Wimberg, Absegami (vs. Paul VI)
10 – Alyssa Harris, Millville (vs. Burlington City)
10 – Nia Blevins, Eastern (vs. Ocean City)
10 – Taylour Alston, North Penn (vs. Camden Catholic)
10 – Ardena Moses, Vineland (vs. Salem)
10 – Kelsey Brown, Washington Twp. (vs. Methacton)
10 – Brittany Snow, Seneca (vs. Mainland)
10 – Laura Martin, Wildwood Catholic (vs. Wildwood)
10 – Mimi Cook, Williamstown (vs. Holy Spirit)
10 – Natalie Carlucci, Holy Spirit (vs. Williamstown)
10 – Kristine Miller, Oakcrest (vs. Lower Cape May Regional)
10 – Marissa Staley, Lower Cape May Regional (vs. Oakcrest)
10 – Jocelyn Bluitt, Millville (vs. Wildwood)
10 – Brittany Harden, Sacred Heart (vs. Paul VI)

 

7-ASSIST GAMES

8 – Monaye Merritt, Friends Central (vs. Eastern)
7 – Lauren Ruhl, Methacton (vs. Washington Twp.)